2018/19 Sailing Season Results

DONALD HAY, February 2019

  1. Jade II (Hamish Jackson)
  2. Reprieve
  3. Menace
  4. Business (Chris Hansen)
  5. Scallywag (Colin McDonald)
  6. Christie
  7. Slipstreak (John Dale)
  8. Just Cruzin (Johnny Geary)
  9. Vitamin E (Warwick Cambridge)
  10. Chaos (Derek Stewart)
  11. Applejack (Mel Gazzard)
  12. Sensation (Jono Proffit)
  13. Manahi (Don)
  14. Bonnie Blue (Blake Round)
  15. Thea (Tim Bainbridge)
  16. Phadra
  17. Hettie’s Gift (Peter Henderson)
  18. Elusive (J. Fraser)
  19. First Light (Paul Wilson)
  20. Piglet (Jeremy Smith) – DNF

LES ROGERSON MEMORIAL SHIELD, February 2019

  1. Jade II
  2. Christie
  3. Business
  4. Scallywag
  5. Bonnie Blue
  6. First Light
  7. Sensation
  8. Applejack
  9. Just Cruzin
  10. Chaos
  11. Manahi
  12. Vitamin E
  13. Thea
  14. Elusive
  15. Hettie’s Gift
  16. Phaedra

WALTER PEAK, November 2018

  1. Chaos (Derek Stewart)
  2. Jade II (Hamish Jackson)
  3. Revery (Mark Owen)
  4. Business (Chris Hansen)
  5. Sweeet Talker (Murry Gardner)
  6. Perfection (Brian Jones)
  7. Urban Escape (Steve Gurney)
  8. First Light (Paul Wilson)
  9. Apple Jack (Mel Gazzard)
  10. Pocket Edition (Mark Orr) 

CLUB RACES – SEASON’S TOTAL 2018/19

  1. Urban Escape (Steve Gurney) – 7 points
  2. First Light (Paul Wilson) – 7 points
  3. Applejack (Mel Gazzard) – 10 points

O’PEN BIC – Spring Series 2018

  • Race 1
  • Blake Jackson (Gold Fleet) – 1 place
  • Connor McLeod (Gold Fleet) – 2 place
  • Marlo Molgat (Gold Fleet) – 3 place
  • Jordie Shaw (Gold Fleet) – 4 place
  • Georgia Chambers (Bronze Fleet) – 5 place
  • Locjie Bonniface (Bronze Fleet) – 6 place
  • Luke Botherway (Bronze Fleet) – 7 place
  • George Apse (Bronze Fleet) – 8 place
  • Dom Botherway (Bronze Fleet) – 9 place
  • Race 2
  • Blake Jackson (Gold Fleet) – 1 place
  • Georgia Chambers (Bronze Fleet) – 2 place
  • Jordie Shaw (Gold Fleet) – 3 place
  • George Apse (Bronze Fleet) – 4 place
  • Lochie Bonniface (Bronze Fleet) – 5 place
  • Race 3
  • Blake Jackson (Gold Fleet) – 1 place
  • Jordie Shaw (Gold Fleet) – 2 place
  • Lochie Bonniface (Bronze Fleet) – 3 place
  • Georgia Chambers (Bronze Fleet) – 4 place
  • George Apse (Bronze Fleet) – 5 place
  • Race 4
  • Blake Jackson (Gold Fleet) – 1 place
  • Jordie Shaw (Gold Fleet) – 2 place
  • Lochie Bonniface (Bronze Fleet) – 3 place
  • George Apse (Bronze Fleet) – 4 place
  • Georgia Chambers (Bronze Fleet) – 5 place
  • Race 5
  • Blake Jackson (Gold Fleet) – 1 place
  • Lockie Bonniface (Bronze Fleet) – 2 place
  • Jordie Shaw (Gold Fleet) – 3 place
  • George Apse (Bronze Fleet) – 4 place